Co o zespole napięcia przedmiesiączkowego mówi Totalna Biologia? Jakie konflikty emocjonalne rozpatrzyć, żeby wreszcie uwolnić się od comiesięcznej drażliwości, senności czy trądziku? Jeśli chcesz poznać PMS z perspektywy Totalnej Biologii, ten tekst jest dla Ciebie.
Akceptacja kobiecej natury
Domeną kobiety jest cykliczność: czasem są bardziej dla świata, czasem dla siebie. Dwa dni przed miesiączką, w jej trakcie i dwa dni po to powinny być okresem, w którym kobieta się regeneruje, jest mocno w sobie.
Już nasze babcie mówiły, żeby nie piec ciasta w trakcie okresu, bo wtedy nie wychodzi. Odbieramy to jako zabobony, ale one dobrze pokazują, że kiedyś zwracano uwagę na cykl, w którym jesteśmy. Dzisiaj o tym zapominamy: łatwiej wziąć tabletkę rozkurczową albo pozbyć się napięcia w niewspierający sposób (słodycze, zakupy itd.).
Regularna miesiączka oznacza, że Twój organizm funkcjonuje prawidłowo. I przeciwnie – jeżeli cykliczność jest zaburzona, to sygnał, że należy się zatrzymać i zadbać o siebie.
Co jest takim sygnałem? Na pewno zbyt skąpe albo zbyt obfite miesiączki, bolesne okresy, a także ich brak. PMS również nie musi się powtarzać co miesiąc. Wiele z nas uważa to jednak za normę i jest przyzwyczajona do tego, że co miesiąc trzeba wspierać się środkami przeciwbólowymi i chodzić nabuzowanym.
Nie musisz leczyć PMS-a wyłącznie objawowo. Zachęcam Cię do poznania emocjonalnych przyczyn napięcia przedmiesiączkowego: jeśli któryś z nich Cię dotyczy, jesteś na dobrej drodze, by się od tego uwolnić.
Napięcie przedmiesiączkowe według Totalnej Biologii
Miesiączkowanie i cykliczność kobiety kieruje nas w stronę kobiecości. To pierwszy obszar, w którym możesz poszukać konfliktów emocjonalnych dotyczących PMS-a.
Kobiecość nie ma łatwo, jeśli chodzi o przyjęte kanony piękna. Te ciągle się zmieniają, a kobiety często czują się przez to zagubione i nakładają na siebie nierealne oczekiwania. Nie musisz postrzegać kobiecości przez pryzmat czerwonej szminki i szpilek, jeśli dla Ciebie oznacza to co innego.
Czym dla Ciebie kobiecość?
To może być autentyczność i spełnienie, które z niej płynie. Kobiecość rozkwita wtedy, gdy robisz to, co sprawia Ci przyjemność. Każda z nas będzie swoją kobiecość manifestować inaczej: wyglądem, zawodem, macierzyństwem itd. Ważne, by robić to zgodnie ze swoim wewnętrznym głosem. Wiele kobiet nie ma kontaktu ze swoją kobiecością, a dzieje się tak np. na skutek trudnych doświadczeń czy wzorców z dzieciństwa. Wtedy ważne jest, aby do tego dotrzeć.
PMS pojawia się wtedy, gdy kobieta nie żyje w zgodzie i spójności z własnym cyklem, z własną kobiecością. Zadaj sobie pytania:
- Czy jest obszar, w którym czujesz się przeciążona?
- Jakie jest Twoje podejście do własnej kobiecości? Czy jest w niej coś, czego nie akceptujesz?
- Jak Twój tata podchodził do kobiet?
- Jak Twój tata traktował Ciebie jako dziewczynkę/kobietę?
- Czy Twoja mama zapraszała Cię do uczestniczenia w kobiecych sprawach?
- Gdzie w swoim życiu dostrzegasz niespójność?
- Czy czujesz się warta miłości jako kobieta?
- Czy czujesz się autentyczna?
Pamiętaj, że spójność nie oznacza podejścia zerojedynkowego. Jako kobieta możesz być jednocześnie delikatna, jak i tupnąć nogą. Nie musisz rozpatrywać tego jako „albo, albo”, bo to też prowadzi do konfliktów emocjonalnych. To mężczyźni są bardziej stali emocjonalnie. U kobiet emocje są bardziej różnorodne czy intensywne – możesz przeżywać je wszystkie.
Konflikt związany z ciążą a PMS
Przy napięciu przedmiesiączkowym (jak i przy bólach miesiączkowych) rozpatrujemy również lęki związane z zajściem w ciążę. Bardzo przydatne jest uświadomienie sobie swoich emocji w tym temacie – możesz wziąć kartkę i spisać wszystkie myśli, które przychodzą Ci do głowy.
Czego się boisz w związku z ciążą? Czy wiesz, dlaczego się tego boisz? Możesz spalić tę kartkę. W ten sposób uwalniasz emocje, a PMS może zelżeć.
Czasem w Totalnej Biologii PMS wiąże się z nieodżałowaną stratą dziecka. Śmierć czy aborcje to trudne tematy, ale szalenie istotne w kontekście zdrowia kobiecego.
PMS w Totalnej Biologii: trudny koniec miesiąca
Życie od pierwszego do pierwszego, wiązanie końca z końcem – z czym Ci się to kojarzy?
Jeśli koniec miesiąca jest dla Ciebie finansowo problematyczny, może się to odbijać na napięciu przedmiesiączkowym – nawet jeśli okres występuje w połowie miesiąca.
Szukamy tu też przyczyny nie tylko w Twoim teraźniejszym życiu, ale też w historii rodziny, a nawet w Plan/Cel, czyli emocjach Twojej mamy związanych z ciążą. Czy wychowywałaś się w domu, w którym była trudna sytuacja finansowa? Czy ktoś obawiał się ciąży z racji niewystarczających środków do życia?
Jeśli już mowa o rodzinie, to możesz poszukać przyczyn emocjonalnych PMS również w aspektach nieugiętości, niechęci do podporządkowania się, zawziętości, postawy: „Ja wszystko wiem lepiej”. To częsta postawa kobieca w niektórych domach i obarczona dużym ciężarem emocjonalnym. Mężczyźni byli często nieobecni, a kobietom towarzyszyło odczucie: „Wszystko na mojej głowie”. To zdarza się do teraz. Dlatego jeśli brzmi to dla Ciebie znajomo, pomyśl, czy może to dotyczyć Ciebie albo kobiet w Twoim rodzie.
Dowiedz się więcej o zdrowiu kobiecym
Doświadczenie gabinetowe pokazuje mi, że nawet trudne, comiesięczne dolegliwości można uzdrowić za sprawą dotarcia do swoich emocji. Jeśli jesteś otwarta na taką pracę, a Ty i kobiety w Twojej rodzinie macie bolesne miesiączki, problemy z jajnikami i macicą, endometriozę, torbiele, ostry PMS – pomoże Ci webinar Zdrowie kobiety.
Wyczerpująco omawiam tam przyczyny najczęstszych chorób i dolegliwości związanych z kobiecym zdrowiem. Oprócz zagadnień związanych z emocjami znajdziesz tam mnóstwo wskazówek z Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, jak o siebie dbać, by okres co miesiąc nie rujnował Twojego samopoczucia. To obowiązkowy webinar dla każdej kobiety – zupełnie jak regularne wizyty u ginekologa i cytologia.
Życzę Ci dobrego kontaktu z własną kobiecością i dotarcia do jej pełnej mocy.
Wszystkie opinie o naszych usługach są zweryfikowane i pochodzą od naszych klientów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak przetwarzamy opinie, zapoznaj się z naszym Regulaminem.