Nadwaga według Totalnej Biologii

nadwaga totalna biologia

Próby zrzucenia zbędnych kilogramów przypominają czasem walkę z wiatrakami. Poznajesz kolejną cudowną metodę, kupujesz suplementy diety, a po wszystkim i tak powraca efekt jo-jo. Albo wybierasz aktywność fizyczną, której nie masz motywacji kontynuować – i utwierdzasz się w przekonaniu, że już musisz tak żyć, bo nie masz silnej woli.

Chciałabym zachęcić Cię do jeszcze jednej próby zrzucenia kilogramów albo wyleczenia z otyłości. Jeśli wszystko zawiodło, być może nie próbowałaś jeszcze pracy z emocjami. Z tego tekstu dowiesz się, z jakimi konfliktami wewnętrznymi wiąże się nadwaga w Totalnej Biologii i jak możesz sobie pomóc.

Skąd bierze się nadwaga według Totalnej Biologii?

Totalna Biologia kładzie nacisk na nieuświadomione konflikty emocjonalne. W przypadku nadmiarowych kilogramów może to być konflikt opuszczenia i walki: Nie mogę uciec, bo muszę stawić czoło przeciwnikowi – np. ochronić matkę przed ojcem. Zobacz, jak w naturze zachowują się zwierzęta: czasem zwiększają swoją objętość, żeby wystraszyć przeciwnika albo z samej obawy przed nim.

Masa jest też kojarzona z siłą – czy czujesz, że musisz być większa, by mieć siłę, osiągnąć sukces? Albo w jakiejś kwestii czujesz się za cienka, słaba, i chcesz jakoś się wzmocnić?

Nadwaga jest też postrzegana jako chęć zwiększenia własnej przestrzeni w domu. Wreszcie mam władzę, jestem osobą nadrzędną. Gdy czujesz, że nie masz w domu nic do powiedzenia, ciało może reagować zwiększeniem masy.

Po co Ci tkanka tłuszczowa?

Biologicznie nic nie dzieje się przypadkowo. Nadmiar tkanki tłuszczowej może Ci być do czegoś potrzebny. Leży ona między wnętrzem ciała a środowiskiem zewnętrznym, a więc stanowi barierę. Czy podświadomie próbujesz oddzielić się od otoczenia? Czy nie chcesz mieć kontaktu z ludźmi?

To częste w przypadku osób z nadwagą i otyłością, bo bardzo często słyszą uwagi na temat swojej tuszy i tysiące porad, co mogłyby ze sobą zrobić. Jednak próba odizolowania się od otoczenia tylko nakręci konflikt, a im bardziej unikamy ludzi, tym trudniej nam na nowo nawiązywać kontakty i dodatkowo możemy wpaść w stany depresyjne oraz inne następstwa bycia samotnym.
Chęć odizolowania się od otoczenia może mieć swoje źródła w dzieciństwie. Bardzo chcemy kochać i być blisko ludzi, ale boimy się tego (bo np. wielokrotnie rodzice nie byli dostępni, odrzucali, obrażali). W dorosłość idziemy z niepewnością, ciągle spodziewamy się ataku i zranienia. Taka postawa prowadzi do tego, że ciało staje się naszą zbroją.

Ciało jako zbroja – nadwaga w Totalnej Biologii

Jeżeli w dzieciństwie coś Ci groziło, np. agresywny ojciec albo nadopiekuńcza matka, przez którą nie miałaś swobody, Twoje ciało może reagować dodatkowymi kilogramami, które mają stworzyć „zbroję”. Świadczy to o silnie przeżywanym lęku i strachu – być może to tryb przetrwania, a więc przewlekły stan gotowości.

Tłuszcz to również zapasy, więc można szukać przyczyn nadwagi w rodzie. Emigracje, wysiedlenia, długie wycieczki i związana z nimi tęsknota – to może manifestować się w nadwadze.

Czy chcesz mieć wszystko?

Analizując nadwagę pod kątem emocjonalnym, warto spojrzeć krytycznie na samego siebie. Nie chodzi jednak o krytykę, którą być może codziennie kierujesz pod swoim adresem przez lustrem. Mowa o rachunku sumienia i próbie zmiany swojego charakteru. Dlaczego warto to zrobić?

Nadwaga często łączy się z chęcią posiadania wszystkiego. Postawa egoistyczna, kurczowe trzymanie się przeszłości, nieumiejętność odpuszczenia sobie i innym – to kwestie warte rozpatrzenia, jeśli od lat nie możesz pozbyć się kilogramów. Bo fizycznie gromadzimy kilogramy, a symbolicznie mogą to być emocje, wspomnienia, informacje, pretensje itd.

Poczucie pustki a nadwaga

Dodatkowe kilogramy bywają też rezultatem wewnętrznej pustki. Otyłość pojawia się w następstwie silnego wstrząsu intelektualnego lub dużej straty, na skutek której pojawia się pustka. Mogą to być wydarzenia z przeszłości, których nie pamiętamy: np. gwałtowne oddzielenie od mamy, odstawienie od piersi, rozpad rodziny.

Z otyłością czy nadwagą często idą w parze uzależnienie od słodyczy czy kompulsywne jedzenie, które bywa nazywane głodem miłości. To też sposób na wypełnienie pustki. Kieruje nas to najczęściej w stronę relacji z mamą, bo smak słodki znamy jako pierwszy, dzięki pokarmowi od mamy.

Bywa, że dodatkowe kilogramy wyrażają płacz i cierpienie matki otyłej osoby. Innymi słowy – dziecko wyraża stanem swojego ciała emocje mamy. Dlatego tak ważna jest praca matki nad sobą, i to w każdym wieku!

Co się stanie, gdy schudnę?

Choć wiele osób marzy o schudnięciu, tak naprawdę podświadomość może sabotować sukces w tej kwestii. Co się stanie, jeśli schudniesz? Może staniesz się bardziej atrakcyjna i przyciągniesz uwagę innych, a wcale tego nie chcesz? Może będziesz musiała być bardziej asertywna i zacząć stawiać granice? Nadwagą możesz chcieć zniechęcić kogoś przed zbliżeniem się do Ciebie.

Dobrze wiedzieć, że paradoksalnie dodatkowe kilogramy mogą nam być potrzebne z racji nieuświadomionych lęków czy schematów. Dlatego przy trudnościach ze schudnięciem warto otworzyć się na pracę z terapeutą.

Nie mogę schudnąć po ciąży

Wiele mam skarży się na brak sukcesów w zrzucaniu kilogramów po ciąży. Jeśli dotyczy to i Ciebie, zadaj sobie pytanie, czy nie walczysz ciągle z rzeczywistością?

Mamy walczą o sen, powrót do pracy, dodatkowe pieniądze na dziecko, z ojcem dziecka czy teściową, a wreszcie – z nastrojami i humorami dziecka. Do tego dochodzi jeszcze walka o zrzucenie kilogramów po ciąży.

Bycie w stanie walki uruchamia tryb przetrwania. Tryb przetrwania nie ułatwia utraty kilogramów, bo organizm jest w stanie czujności, skupia się na zagrożeniach – o czym czytałaś już wyżej. Im bardziej będziesz o tym myśleć, napierać, robić presję samej sobie – tym trudniej będzie szło.

Co robić w przypadku nadwagi?

Oprócz zdrowego odżywiania, dobrego snu i aktywności fizycznej postaw na pracę z emocjami. Będzie to proces, bez cudownych sposobów na schudnięcie w 2 tygodnie – ale za to skuteczny i trwały.

Cyklicznie organizuję warsztaty Wygraj z nadwagą. Zachęcam do subskrybowania newslettera i obserwowania mnie na Instagramie, skąd zawsze dowiesz się o najbliższych terminach. A do tego czasu możesz:

  • zastanowić się, czy aspekty poruszone w tekście Cię dotyczą
  • wrócić do relacji z mamą i tatą
  • przeanalizować swoje dzieciństwo – czy mógł wtedy się włączyć tryb przetrwania, perfekcjonizm, nadmierna krytyka wobec siebie albo wobec innych?
  • mieć uważność na swoje emocje, gdy chce Ci się jeść – może towarzyszy temu poczucie winy, strach przed przytyciem itd.
  • dbać o siebie nie z przymusu zrzucenia kilogramów, a z miłości do siebie.


    Polecam serdecznie webinary, które znajdziesz poniżej – to dobry wstęp do pracy nad sobą albo do uzupełnienia procesu terapii. W przypadku nadwagi konieczne jest zaopiekowanie się nie tylko ciałem, ale i duchem.

 

Sprawdź webinary, które mogą Ci pomóc

Wszystkie opinie o naszych usługach są zweryfikowane i pochodzą od naszych klientów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak przetwarzamy opinie, zapoznaj się z naszym Regulaminem.

Napisz komentarz

Akceptuję warunki newslettera.*

 

Akceptuję warunki newslettera.*

 

 

Akceptuję warunki newslettera.*