Jelito grube w Totalnej Biologii. Zaparcia, biegunki, zapalenia jelita

Jelito grube jest częścią układu pokarmowego, a ten w Totalnej Biologii związany jest z trawieniem – nie tylko pokarmu, ale i symbolicznego kęsa. Tym kęsem może być coś, co bardzo chcemy mieć. Albo co dostaliśmy, ale nie umiemy tego strawić.

Sprawdź konflikty, które w Totalnej Biologii wiążą się z jelitem grubym – znajdziesz tu konkretne przykłady i pytania pomocne do rozwiązania problemów emocjonalnych na tym tle.

Jelito grube a żałoba

W swojej praktyce spotkałam przypadek, w którym dziecko miało guzy na jelicie grubym. Wraz z rodzicami dotarliśmy do przyczyny – była nią śmierć kogoś bliskiego z rodziny i nieprzepracowana żałoba.

Współpraca z klientami pokazała mi potem jeszcze kilka razy, że śmierć trzymanie w sobie emocji po stracie – czy nawet obwinianie się za czyjąś śmierć – może powodować problemy z jelitem grubym.

Ważne, żeby pozwalać sobie na każdy etap żałoby i nie zamykać się w sobie. Im dłużej dusi w sobie emocje, tym większe i silniejsze choroby z tego powstają.

Gdy nie umiesz wybaczyć

Jelito grube daje o sobie znać, kiedy żywisz urazę. Gdy rozpamiętujesz ohydne rzeczy, które ktoś Ci zrobił, i nie umiesz wybaczyć. Szukając konfliktu emocjonalnego, zapytaj siebie:

  • Czy spotkała mnie jakaś gówniana sprawa?
  • Czy ktoś mnie niesłusznie posądził albo niesprawiedliwie ukarał?
  • Czy czuję się poniżona albo traktowana jak powietrze?
  • Czy ktoś zachował się wobec mnie obrzydliwie i nic nie mogę z tym zrobić?
  • Czy ktoś mnie zdradził?

To kwestie, od których warto wyjść w przypadku chorób jelita grubego. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy konkretnych jednostkach chorobowych.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Tak jak w przypadku wrzodów żołądka, za wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego stoi gniew i złość. Osoba tym dotknięta czuje, że powinna wyrazić swoją złość, często chodzi nabuzowana – ale wie, że skończy się to dla niej źle. To pokłosie dzieciństwa, w którym dziecko nie miało prawa do wyrażania emocji, głównie tych uważanych za negatywne.

Za tą chorobą może też stać frustracja związana z matką, chęć odzyskania jej miłości i poświęcenia się po to, aby tylko otrzymać jej miłość. Wiąże się z tym bezradność, że nie można zrobić nic więcej.

Zespół jelita drażliwego w Totalnej Biologii

Chęć otrzymania albo odzyskania miłości matki związana jest również z zespołem jelita drażliwego. Tutaj dochodzi jeszcze poczucie, że nie możemy strawić czegoś, coś nam ciąży. Może to być ktoś, kto ma nad nami władzę – również matka.

Warto szukać przyczyn nie tylko w relacjach z rodzicem, ale też szefem w pracy, przyjaźniach: wszędzie tam, gdzie nie czujemy się jak równi z równym, gdzie ktoś ma nad nami przewagę.

Zespół jelita drażliwego może pojawiać się, gdy odczuwamy wobec tej sytuacji bierność, beznadzieję, bezsilność. Ważne, by dotrzeć do swojej złości, która budzi do życia i do wyjścia z bezsilności.

Co oznacza biegunka w Totalnej Biologii?

Jeżeli masz nawracające biegunki, być może chcesz się szybko czegoś pozbyć, oczyścić się. Czy jest myśl albo emocja, której nie chcesz doświadczać? A może bardzo chcesz iść do przodu, ale wciąż ciąży Ci jakaś stara historia? Tu też możemy szukać przyczyn w sporach, które są dla nas trudne do strawienia.

Zaparcia w Totalnej Biologii

Kiepski stan emocjonalny może się manifestować w jelicie grubym przez zaparcia. Patrząc biologicznie: kiedy się wypróżniamy, zaznaczamy swój teren. Czy jesteś w miejscu, w którym możesz być sobą? Czy pozwalasz sobie na niedoskonałość? Czy wiesz, jakie jest Twoje miejsce w domu, grupie, pracy?

Przy zaparciach warto rozpatrzyć konflikty oddzielenia – gdy jesteśmy daleko od kogoś, kogo chcielibyśmy zatrzymać przy sobie.

Zaparcia wiążą się też z lękiem przed śmiercią. Jest on naturalny, ale jeżeli źle wpływa na Twoją codzienność, dobrze jest ten lęk uwolnić, dotrzeć do jego źródeł, udać się po pomoc. Jeżeli to zrobisz, mogą minąć też zaparcia.

Jak sobie pomóc przy problemach z jelitem grubym?

W swojej pracy stosuję różne narzędzia, a jednym z najlepszych jest rachunek sumienia. Pomaga on w odpuszczeniu, wybaczeniu, przeproszeniu i akceptacji tego, co jest. Dzięki temu osoba chorująca pozbywa się ciężaru emocjonalnego i urazy, która szkodzi tylko jej – nie innym. Jeżeli nie jesteś osobą wierzącą, możesz popracować nad tym tak, jak czujesz.

Jest jeszcze jedna możliwość: praca ze złością i gniewem, które są punktem wspólnym przy wielu konfliktach jelita grubego. Zwłaszcza złość niewyrażona i duszona w sobie – taka, która została stłumiona już za dziecka. Przez różne wydarzenia gniew zaczyna stawać się urazą, zatwardziałością, poczuciem niesprawiedliwości. Aby to zmienić, dobrze jest dostać się do swojej złości, czasem do pierwotnego bólu, który za nią stoi. To zwykle najlepszy początek do zmian.

W przypadku problemów z jelitem grubym – jak i innymi częściami układu trawiennego – pomogą Ci warsztaty Uwolnij złość, które organizuję cyklicznie, raz w miesiącu. Zapisz się na kolejne spotkanie, a nauczysz się stawiać granice, wyrażać sprzeciw, bronić siebie. Dotrzesz do sytuacji, które powodują w Tobie poczucie obrzydzenia czy poniżenia. Takie uwolnienie to pierwszy krok do tego, by wieść lepsze i lżejsze życie – a przy tym pomóc swojemu zdrowiu.

Wszystkie opinie o naszych usługach są zweryfikowane i pochodzą od naszych klientów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak przetwarzamy opinie, zapoznaj się z naszym Regulaminem.

Napisz komentarz