To naturalne, że czasem czujemy smutek. Jeśli jednak występuje on długotrwale, a do tego cierpimy na bezsenność, utratę apetytu, odczuwamy spowolnienie, bezradność – mówimy o stanach depresyjnych albo o depresji. Depresja zabiera radość życia, a w ciężkich przypadkach powoduje też myśli i próby samobójcze.
Dobrze wiedzieć, że nawet z najcięższego stanu można wyjść. Nawet jeśli czujesz, że nic nie jest w stanie pomóc Tobie albo Twoim najbliższym, przeczytaj ten tekst. Dowiesz się, co o depresji mówi Totalna Biologia, a także co pokazuje moje wieloletnie doświadczenie pracy z pacjentami.
To może być światełko w tunelu, które pozwoli Ci poprawić swój stan zdrowia. Przyjrzymy się szerzej emocjom sprzyjającym powstawaniu tej choroby.
Depresja w ujęciu Totalnej Biologii
Dr Gilbert Renaud jako przyczyny występowania depresji podaje niskie poczucie własnej wartości i poczucie winy.
Według Totalnej Biologii konflikty, które mogą uaktywnić depresję, to:
Konflikt utraty terytorium. Dotyczy to często osób, które są zaangażowane w poszerzanie swojego terytorium, zdobywaniu kolejnych trofeów, dóbr materialnych. Kiedy istnieje groźba straty tego dobytku, stres może spowodować zawał serca. Organizm zareaguje depresją, by zmniejszyć to ryzyko.
Konflikt znakowania terytorium. Klasycznym przykładem jest mieszkanie z rodzicami lub teściami i brak możliwości urządzenia się po swojemu albo swobodnego przeżywania swoich spraw. Bycie zależnym od rodziny w zakresie mieszkania wyklucza atak.
Spór o terytorium. Pojawia się, gdy przebywamy z ludźmi, z którym nie chcemy być, np. w pracy. Towarzyszy nam poczucie, że nie mamy czym oddychać, ktoś zabiera nam tlen. Dotyczy to też sytuacji w rodzinie albo w gronie przyjaciół.
Dlaczego te konflikty powodują depresję? Totalna Biologia mówi o zjawisku pata hormonalnego, który zachodzi w naszym organizmie, kiedy nie możemy iść za naturalną reakcją „walcz lub uciekaj”. Jeśli nie możesz wykorzystać ani walki, ani ucieczki – z obawy przed stratą, z obawy o byt czy bezpieczeństwo – pojawia się depresja.
Dr Gilbert Renaud radzi, by docierać do okoliczności, które spowodowały pojawienie się depresji. Co się wydarzyło przed tym, kiedy zaczęłaś czuć się gorzej? Czy miała miejsce sytuacja, w której byłaś bezradna, nie mogłaś ani odejść, ani zawalczyć o swoje? Dotarcie do początku konfliktu emocjonalnego pomaga uświadomić sobie emocje, a to pierwszy krok do wyjścia ze stanów depresyjnych.
Co warto zapamiętać z wiedzy o depresji, którą daje nam TB:
- Depresja to stan umożliwiający przetrwanie.
- Depresja nie musi trwać przez całe życie.
- Depresja to stan uzależniony od okoliczności.
Moje doświadczenia w pracy z depresją
Osobom w depresji często towarzyszy poczucia bycia złapanym w pułapkę. Wiąże się to ze wspomnianym wyżej brakiem możliwości walki albo ucieczki.
Jedna z moich klientek doświadczyła kilkutygodniowych stanów depresyjnych, kiedy partner zaczął od niej oczekiwać, by zajmowała się jego dziećmi z pierwszego małżeństwa. Kiedy tego odmówiła, jej relacje z partnerem znacznie się pogorszyły. Zaczęła mieć poczucie winy, choć początkowo postąpiła w zgodzie ze sobą.
Dlatego tak ważne jest, żeby mieć odpowiednie poczucie własnej wartości i być uziemionym. Wtedy słowa drugiej osoby nie spowodują aż takich konsekwencji.
Doświadczenie gabinetowe pokazuje mi, że depresja bywa też efektem rozpieszczenia przez rodziców. Kiedy słyszymy „rozpieszczenie”, najczęściej widzimy oczami wyobraźni dziecko, które dorastało w idealnym domu i dostawało wszystko, czego chciało. Ale takie zjawisko występuje również w u osób, które miały trudne dzieciństwo. Np. matka stara się dziecku wynagrodzić przemocowe zachowanie ojca i niczego od dziecka nie wymaga, a w domu nie ma żadnych zasad.
W swojej pracy gabinetowej pracuję bezpośrednio na objawach depresji i to przynosi najlepsze rezultaty. Co innego będzie oznaczała utrata apetytu, co innego bezsenność, jeszcze innych sytuacji szukamy w drażliwości, przejadaniu się czy poczuciu bezradności. Każdy z tych objawów łącznie z ich leczeniem omawiam w webinarze: Depresja według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej i Totalnej Biologii.
Gdy dziecko ma depresję
Depresja coraz częściej występuje u dzieci. W takim przypadku zalecam, żeby zarówno dziecko, jak i rodzic skorzystali z terapii.
Przyczyn depresji u dziecka może być mnóstwo. Oto niektóre z nich:
- Zaburzenia hierarchii w rodzinie. Jeżeli dziecko jest partnerem mamy albo taty czy bywa ratownikiem, nie jest to jego naturalna rola, co prowadzi do stanów depresyjnych pojawiających się przez całe życie.
- Dziecko jest całym światem dla rodzica – to dla niego zbyt duże obciążenie. Jeżeli przez to rodzic ogranicza sprawczość dziecka, jest spore prawdopodobieństwo, że wystąpi depresja.
- Brak prawa do popełniania błędów i doświadczania ze strony rodziców.
- Emocje mamy przed ciążą i w ciąży, relacje z mamą we wczesnym okresie życia. Czy byłaś zadowolona z ciąży? Czy było rozdzielenie między Tobą a dzieckiem?
- Obciążenie rodowe. Nieprzerobione straty i żałoby po poronieniach, aborcjach.
- Stan bezsilności i przerażenia spowodowane doświadczeniami między pierwszym a trzecim rokiem życia. Przemoc, separacja od rodzica, kłótnie rodziców.
- Olbrzymie wymagania co do posłuszeństwa, syndrom grzecznego dziecka.
Warto, abyś na powyższe kwestie spojrzała nie tylko z perspektywy mamy, ale i dziecka – w dorosłym życiu możesz mieć depresję właśnie przez przeżycia z dzieciństwa.
Depresja według Totalnej Medycyny Chińskiej
Leczenie depresji warto wspomagać dietą, ziołami, suplementami i stylem życia. Według TCM do przyczyn depresji prowadzą: niedobór krwi, niedobór Qi, brak ruchu, nadmiar myślenia i siedząca praca – w ten sposób powstają zastoje. Po więcej informacji na ten temat z konkretnymi wskazówkami i produktami, które dobrze jest włączyć do diety, zapraszam tutaj: Depresja według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej i Totalnej Biologii.
Jak wyleczyć depresję, czyli co pomaga moim pacjentom
Przy stanach depresyjnych ważne jest szukanie swojego celu, próbowanie, doświadczanie. W depresji jest ogromny strach przed upadkiem i to jedna z rzeczy, które warto przezwyciężyć. Jeśli masz niskie poczucie własnej wartości i masz poczucie winy, dobrze jest dotrzeć do przyczyn tych emocji, zaakceptować je i uwolnić. Osoby, które mają syndrom grzecznego dziecka, pomoże stopniowe uwalnianie się od niego.
Inne rozwiązania:
- Wyjście z poczucia bezsilności (ćwiczenia znajdziesz w webinarze o depresji).
- Przepracowanie poczucia bycia złapanym w pułapkę
- Przyjrzenie się swojemu dzieciństwu i kwestii rozpieszczenia
- Wzmocnienie poczucia własnej wartości i poczucia, że dasz radę zrobić coś samodzielnie, odpuszczenie lojalności rodowej.
Podsumowanie
Wyjście z depresji jest możliwe. Choć poczucie bezsilności z nią związane paraliżuje, to każdy najmniejszy krok się liczy. Masz prawo zawalczyć o swoje zdrowie. Wierzę, że któraś ze wskazówek z tego tekstu będzie przydatna na Twojej drodze do zdrowia.
-
Webinar Warsztatowy: Depresja wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej i Totalnej Biologii
Oceniono 5.00 na 5Cena: 400,00zł
Wszystkie opinie o naszych usługach są zweryfikowane i pochodzą od naszych klientów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak przetwarzamy opinie, zapoznaj się z naszym Regulaminem.