Endometrioza według Totalnej Biologii – co oznacza i jakie emocje przepracować?

 

Endometrium to tkanka wyścielająca błonę śluzową macicy – narządu, który symbolizuje dom. Przy endometriozie ta tkanka rozlewa się w jamie brzusznej, tworząc guzy i narośla.  Doświadczenie gabinetowe pokazuje mi, że przyczyny emocjonalne endometriozy to temat rzeka, który skrywa wiele trudnych nagromadzonych emocji.

 

Endometrioza a poczucie kobiecości i godności

Endometrioza jest aktywną fazą konfliktu związanego z poczuciem kobiecości i poczuciem godności. Może wiązać się z obrzydzeniem na tle seksualnym albo nieprzyjemnym doświadczeniem w tym obszarze. Tu warto przeanalizować i przyjąć uczucia związane z byciem kobietą, relacją z własnym ciałem, upokorzeń z przeszłości.

Omawiając z pacjentkami temat endometriozy, często docieram też do przerażenia związanego z agresją. Endometrioza może spotkać osoby, które dotknęła nie tylko przemoc fizyczna czy nadużycie seksualne, ale również przemoc emocjonalna, np. ze strony autorytarnego ojca. Nie bez znaczenia jest tu też rola matki i tego, jakie dziecko ma z nią relacje.

W takich przypadkach zabiegi medyczne będą jak najbardziej wskazane, ale zalecam również terapię, bo temat jest zwykle bardzo złożony. Jeżeli miałaś trudne dzieciństwo i czujesz, że Twoja choroba może mieć związek z relacją z rodzicami, przeczytaj tekst do końca – polecę Ci dwa nagrania, dzięki którym możesz zacząć uzdrawiać swoje życie.

 

Endometrioza i dom

Jak już wiesz, macica jest symbolicznie domem, dlatego z endometriozą wiążemy również takie przekonania jak: „Mój dom jest gdzie indziej”, „Wolałabym mieć inny dom”.

Ta choroba może się pojawić, gdy kobieta w dzieciństwie była pozostawiana sama sobie, nie ma komunikacji ani z matką, ani z ojcem albo miała poczucie, że jest adoptowana. W takich przypadkach jako dorosła osoba taka kobieta chce dać swojemu dziecku najlepsze gniazdo – czyli wszystko, czego sama nie miała (co prowadzi nie tylko do endometriozy, ale i zalewania dziecka miłością i niestawiania granic).

 

Endometrioza może być też efektem poczucia, że nie możesz przyjąć dziecka w swoim domu.

Przydatne pytania:

  • Czy czujesz się na siłach, by zostać mamą?
  • Czy czujesz, że masz wystarczająco dobre warunki (materialne, życiowe), by dać życie dziecku?
  • Czy czujesz się bezpiecznie?
  • Czy czujesz, że masz schronienie w postaci domu?
  • Czy stworzony z partnerem dom jest tym, o czym marzyłaś?

Co ważne, endometrioza pojawia się, gdy chcesz dla dziecka stworzyć dom gdzie indziej, by miało lepsze warunki. Może zdarza Ci się myśleć, że ktoś inny lepiej wychowałby Twoje dziecko, bo Ty się do tego nie nadajesz?

Inne przyczyny endometriozy według Totalnej Biologii

Żaden z powyższych tematów Cię nie dotyczy? Możesz poszukać emocjonalnych przyczyn endometriozy w jeszcze kilku obszarach:

  • niskie poczucie własnej wartości, „Nie jestem wystarczająco dobra”,
  • przekonania: „Nigdy nie mogę odpocząć”, „Muszę ciągle walczyć o wszystko”,
  • pobyt w dzieciństwie poza domem, w szpitalu, internacie – poczucie osamotnienia,
  • potrzeba wybaczenia matce,
  • wspomnienia adopcji, aborcji, poronień w rodzinie.

Jak poprawić swoje zdrowie przy endometriozie?

Najlepiej, jeśli leczenie endometriozy odbywa się na wszystkich obszarach: diety, stylu życia, pracy z emocjami – przy wsparciu opieki lekarskiej.

W swojej pracy specjalizuję się w obszarze emocji. Poniżej znajdziesz tematy, którymi warto zająć się w pierwszej kolejności.

  • Weź odpowiedzialność za swoje życie i przeżycia. Obwinianie kogoś czy siebie powoduje, że stoisz w roli ofiary.
  • Znajdź zaufaną osobę lub grupę wsparcia, przy której poczujesz się rozumiana i gdzie bezpiecznie będziesz mogła mówić o tym, co czujesz. Osoby, które doświadczają endometriozy, często czują się nie zrozumiane przez najbliższe otoczenie.
  • Popracuj nad energią kobiecą.
  • Naucz się wybaczać i odpuszczać. Świat nie jest przeciwko Tobie.
  • Pamiętaj, że jeśli chcesz wszystkiego jak najlepiej, może to się obrócić przeciwko Tobie. Im większy luz w Twoim domu związany z byciem żoną i matką, tym lepiej się poczujesz. Nie ma ludzi idealnych, a najgorsze jest porównywanie się.
  • Zacznij zadawać rodzinie pytania na temat domów rodzinnych swoich rodziców, dziadków.
  • Przepracuj relację z mamą i tatą – zachęcam do przerobienia webinarów warsztatowych: Relacja z mamą i Relacja z tatą. Oprócz teorii jest tam dużo ćwiczeń, dzięki którym uświadomisz sobie swoje emocje i zaczniesz nad sobą pracować. Moi klienci oglądają te nagrania po kilka razy i prowadzi to do ogromnych zmian na lepsze w ich życiu. Również w przypadku endometriozy to dobra droga do zdrowia.

Jeśli natomiast potrzebujesz dietetycznych wskazówek związanych ze zdrowiem kobiecym, sprawdź webinar: Zdrowie kobiety według Totalnej Biologii i Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.

Podsumowanie

Przyczyn emocjonalnych każdej choroby kobiecej szukamy głównie w odczuciach i doświadczeniach związanych z rolą matki albo z byciem kobietą. Nie inaczej jest w przypadku endometeriozy. Wskazówki umieszczone w tym wpisie na początek wystarczą, byś mogła ruszyć z miejsca i poprawić stan swojego zdrowia.

Sprawdź webinary, które będą w stanie Ci pomóc
  • BESTSELLER!

    Warsztaty: Relacje z Tatą

    Cena: 400,00
  • BESTSELLER!

    Warsztaty: Relacje z Mamą

    Cena: 400,00

Napisz komentarz

Akceptuję warunki newslettera.*

 

Akceptuję warunki newslettera.*

 

 

Akceptuję warunki newslettera.*