W Totalnej Biologii zapalenie migdałków jest interpretowane jako manifestacja konfliktu biologicznego związanego z niemożnością wyrażenia siebie lub koniecznością przełknięcia czegoś trudnego do zaakceptowania.
Migdałki, będące częścią układu limfatycznego, pełnią rolę w obronie organizmu przed patogenami, ale w kontekście Totalnej Biologii symbolizują również zdolność do komunikacji i wyrażania emocji.
Jak więc interpretować to, że Twoje dziecko kolejny raz choruje na zapalenie migdałków? Totalna Biologia może uzupełnić konwencjonalne leczenie – przeczytaj poniżej przyczyny emocjonalne choroby i pomóż swojemu dziecku… a także sobie.
Zapalenie migdałków – co na to Totalna Biologia?
Zanim opowiem Ci o przyczynach emocjonalnych zapalenia migdałów, proszę Cię o jedno – nie uruchamiaj poczucia winy. To fakt, że dzieci są wrażliwe na emocje rodziców, są naszym lustrem i pokazują, co dzieje się w rodzinie – ale uświadomienie sobie emocjonalnych konfliktów nie ma nasilać Twojego poczucia winy, a zachęcić do szukania rozwiązań.
Zapalenie migdałków może wskazywać na:
Trudności w wyrażaniu uczuć lub myśli. Dziecko może czuć się zablokowane w komunikacji, obawiając się reakcji otoczenia lub odrzucenia.
Bardzo często można to zaobserwować w przypadku złości. Jeśli sama nie mogłaś jej wyrażać w domu, wiązało się to z karą albo odrzuceniem przez rodzica, możesz nieświadomie przenosić to na swoje dziecko czy mieć trudności z zaakceptowaniem jego emocji. Ale podobnie bywa też w przypadku smutku czy nawet własnej ekspresji, gdy temperament dziecka różni się od temperamentu rodziców.
Przymus akceptacji nieprzyjemnych sytuacji. Konieczność „przełknięcia” czegoś, co jest trudne do zaakceptowania, może prowadzić do reakcji w postaci zapalenia migdałków. Zapalenie równa się gniew – i pojawia się najczęściej wtedy, gdy konieczność akceptowania trudnych sytuacji rozdrażnia na tyle, że migdałki (filtry) nie nadążają, robią się czerwone ze złości, odzwierciedlając wewnętrzne oburzenie.
Co dla dziecka jest trudne do zaakceptowania? Sytuacje, które dorosłym wydają się błahe. Konieczność włożenia tego, co mu nie pasuje: np. czapka czy sweter. Chodzenie w ciepłych ubraniach, bo mamie jest zimno – a jemu wcale nie. Dziecko jest słabsze od dorosłego i gdy jego sprzeciw nie jest brany pod uwagę, może kierować gniew do środka.
Konflikty związane z komunikacją. Niewyrażone słowa, niewypowiedziane myśli czy tłumione emocje mogą manifestować się poprzez problemy z migdałkami. Wiąże się z tym, co powyżej: dziecko musi akceptować niewygodne dla siebie sytuacje bez możliwości sprzeciwu, wyrażenia się, powiedzenia swojego zdania. Choć czasy się zmieniają, Dzieci i ryby głosu nie mają – to zdanie wciąż zbyt często jest wypowiadane przez rodziców.
Niespełnione obietnice. To mój wniosek z doświadczenia i wielu konsultacji, które miały punkt wspólny. Dziecko to człowiek i tak samo jak dorosły czuje, pamięta, polega na słowu, które zostało mu dane. Jeśli kolejny raz nie poszło na salę zabaw, choć padła taka obietnica – albo bez słowa wyjaśnienia odwołuje się coś, na co ono czeka, młody człowiek to przeżywa emocjonalnie. Tym bardziej jeśli było to coś w rodzaju umowy: „Jeśli zjesz obiad, pójdziemy na rolki” – i choć dziecko zjada obiad, nic się potem nie dzieje.
Dziecko nie ma wystarczająco rozwiniętej świadomości, co się dzieje, ani kontroli nad tym. Trudne emocje mogą się objawić w postaci zapalenia migdałków. Tak dziecko reaguje na wątpliwości i brak nadziei.
Przeczytaj również: Jak wyrażać emocje – i dlaczego to takie trudne?
Gdy byliście dziećmi
Nie wydaje Ci się, żeby któryś z powyższych podpunktów dotyczył Waszej sytuacji? Dziecko może się swobodnie wyrażać, respektujesz jego potrzeby i dotrzymujesz danego słowa?
Możliwe zatem, że czas spojrzeć na swój dobrostan, potrzeby i dzieciństwo. Głównie zachęcam do przyjrzenia się relacji z mamą, bo w zapaleniu migdałków to ta relacja wychodzi na pierwszy plan.
Spójrz na powyższe punkty z perspektywy dziecka, którym byłaś. Czy gdy obiecano Ci wyjście gdzieś, obietnica była realizowana? Jedna z moich klientek do dziś nie cieszy się na swoje wyjazdowe plany i do ostatniego dnia czuje niepokój, że coś pójdzie nie tak. Ostatnio dotarła do tego, że mama często obiecywała jej wyjście na lody, ale prawie nigdy nie dochodziło to do skutku… Takie sytuacje zostają w człowieku na długo i mogą stać się podłożem konfliktu emocjonalnego.
Warto też zastanowić się, jak było z Twoim prawem do wyrażania złości, sprzeciwu, prezentowania własnych pomysłów. Dzieci mają bujną wyobraźnię i z radością dzielą się tym, o czym myślą – jeśli nie są krytykowane i wyśmiewane, że to bzdury i niepoważne sprawy. Gdy dzielą się czymś z najbliższą osobą, a ta nie wyraża zaciekawienia lub odbiera to jeszcze gorzej, z czasem dziecko zaczyna się wstydzić.
Być może masz w sobie wewnętrzne dziecko, które doświadczyło takich emocji w pierwszych latach życia – i są one w Tobie tak silne, że Twoje dziecko pokazuje je swoim stanem zdrowia.
Przeczytaj: Rana odrzucenia – jak wpływa na całe Twoje życie?
Konflikty emocjonalne przy zapaleniu migdałków
Przeczytaj poniższe zdania – czy któreś z nich może odnosić się do Twojej obecnej sytuacji, zachowania Twojego dziecka albo Ciebie w dzieciństwie?
Buntuję się przeciwko bliskiej osobie lub ją odrzucam
Chcę się bronić, ale trudno mi to wyrazić
Mam zamkniętą drogę komunikacji (gardło)
Rodzice za mało o mnie dbają, tęsknię za ich obecnością
Desperacko chcę ożywić więź między rodzicami
Jeśli przy którymś ze zdań pojawiła się jakaś emocja, warto, żebyś się temu przyjrzała. Zapalenie migdałków wiąże się z relacją z mamą i dobrostan matki ma ogromne znaczenie dla zdrowia dziecka. Znam przypadki, że problemy z migdałkami u dzieci potrafiły się cofać, nie było konieczne ich wycinanie ani długotrwała hospitacja. Mama, która uwalnia swój strach, lęk, nie boi się nawrotów choroby i jest spokojna o swoje dziecko, jest dla niego najlepszym wsparciem. Trudny, ale konieczny (i skuteczny!) jest powrót do własnego dzieciństwa i opieka nad własnym wewnętrznym dzieckiem. Dopiero bez własnego bagażu emocjonalnego możemy naprawdę pomóc swoim maluchom.
Jak Twój stan emocjonalny wpływa na dziecko? Jak holistycznie wesprzeć Wasze zdrowie? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w webinarze Szczęśliwy rodzic – szczęśliwe dziecko. Pomocne będzie też obejrzenie webinarów, które znajdziesz poniżej. Serdecznie polecam i życzę dużo zdrowia.
Sprawdź webinary, które mogą Ci pomóc
- BESTSELLER!
- BESTSELLER!
- BESTSELLER!
Wszystkie opinie o naszych usługach są zweryfikowane i pochodzą od naszych klientów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak przetwarzamy opinie, zapoznaj się z naszym Regulaminem.